Příliš mladé NA NÁDOR?

06.01.2010

MLADÁ ŽENSKÁ PRSA JSOU ÚPLNĚ JINÁ NEŽ PRSA ŽEN PO SKONČENÍ FERTILNÍHO VĚKU. NEJDE TEĎ VŮBEC O ODLIŠNOST VZHLEDU. JDE PŘEDEVŠÍM O TO, JAK V NICH PROBÍHÁ NEJČASTĚJŠÍ ŽENSKÉ ONKOLOGICKÉ ONEMOCNĚNÍ - RAKOVINA PRSU.

Koncert americké zpěvačky Anastaciy, který proběhl v polovině července v Praze v Tesla Areně, byl velkou událostí nejen pro její fanoušky. Čtyřicetiletá blondýna s brýlemi a nezaměnitelným hlasem totiž odpoledne před svým vystoupením předala profesoru Luboši Petruželkovi, přednostovi Onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, šek na 50 tisíc korun. Těmito penězi podpořila Projekt 35, zaměřený na zkvalitnění léčby nádoru prsu u mladých žen do 35 let věku.
„Velice si vážíme nejen finanční, ale i morální podpory, kterou nám dnes zpěvačka Anastacia prokázala. Víme, že ona sama prodělala onemocnění, jehož léčbě se věnujeme, a že značný díl energie investuje do své vlastní nadace pomáhající mladým ženám s karcinomem prsu. Patří jí proto náš vřelý dík,“ ocenil tehdy zpěvaččin dar profesor Petruželka.

POČET: 95 ROČNĚ

Mladá a krásná Anastacia samozřejmě nepomýšlela na to, že by se u ní mohla objevit zhoubná nemoc. Vypravila se s prsy k plastickému chirurgovi, aby jí je kvůli neustále bolavým zádům zmenšil. Jenže lékaři našli nádor. Okamžitě následovala operace a chemoterapie - a Anastacia nad rakovinou zvítězila.
„Časný záchyt onkologického onemocnění je základním předpokladem dlouhodobě úspěšného výsledku léčby. A u mladých žen to platí obzvlášť,“ říká doc. MUDr. Petra Tesařová, Ph. D., která stojí od zrodu u Projektu 35 a je doslova jeho duší. „Brzký záchyt ale ztěžuje fakt, že v této věkové skupině neexistuje efektivní screening. Plošná mamografie není u mladých žen, na rozdíl od žen starších 45 let, použitelná, protože karcinom prsu je do 35. narozenin relativně málo častou nemocí. Každý rok je v České republice nádor prsu v této věkové skupině diagnostikován zhruba u 95 pacientek.“ Ve stejném klidu, jako bývala Anastacia, proto žijí i ostatní mladé ženy. Některé se pak náhle a obvykle náhodou dozvědí, že mají v prsu nádor.

JINÁ NEMOC

Nádorů prsu u mladých žen je sice relativně málo, zato však většinou probíhají mnohem agresivněji než u žen starších. Do značné míry je to dáno tím, že mladé ženy zahajují léčbu v pokročilejším stadiu nemoci. A pozdě ženy začínají léčbu proto, že na možnost nádoru ani ony a bohužel ani jejich lékaři leckdy nemyslí. Navíc molekulárněbiologická charakteristika nádorů mladých pacientek bývá jiná než u starších žen. Tento odborný termín znamená, že „mladé nádory“ se chovají jinak, bohužel často mnohem dravěji, a tedy nebezpečněji než v období kolem menopauzy.
„Karcinom prsu u mladých žen představuje zkrátka odlišnou kvalitu tohoto onemocnění a vyžaduje jiný léčebný přístup,“ vysvětluje docentka Tesařová. Běžně to medicína řeší tak, že péči o jednotlivé choroby soustřeďuje do specializovaných center. Čím více pacientů s podobnou diagnózou lékaři na jednom místě léčí, tím větší mají s jejich terapií zkušenosti. Pro pacienta je pak nespornou výhodou být v péči erudovaných lékařů, protože se tím zvyšuje šance na vyléčení.

DOMA A ŠPIČKOVĚ

„Projekt 35 chce, aby mladé ženy byly takto špičkově léčeny, ale zároveň chceme, aby se mohly léčit doma, u svých onkologů,“ nastiňuje paní docentka cíle Projektu 35. „Naše klinika je velké pracoviště, zařazené do sítě komplexních onkologických center, takže jednak máme více mladých pacientek s karcinomem prsu a jednak jim můžeme poskytovat opravdu veškerá vyšetření, včetně těch nadstandardních, a také všechny dostupné léky, z nichž některé nelze mimo centra předepisovat.“
To, co Projekt 35 nabízí, je poskytnutí konzultace ošetřujícím onkologům mladých pacientek a rovněž zajištění třeba i těžce dostupných diagnostických metod či finančně náročných léčiv buď přímo na onkologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice, nebo po domluvě v jiném komplexním onkologickém centru nejblíže pacientčina domova. Při záchytu nádoru prsu je mladá žena předurčena také ke genetickému vyšetření a vyšetřeny by měly být i její nejbližší příbuzné.
Současně chtějí tvůrci Projektu 35 shromažďovat co nejvíce zkušeností a údajů o léčbě mladých žen a na jejich základě vypracovat nejvíce efektivní terapeutické postupy pro tuto skupinu pacientek. Pokud do projektu nepřihlásí mladou ženu její lékař, může to udělat i ona sama. „Při podezření na karcinom prsu k nám mohou přijít ženy do 35 let věku na vyšetření či konzultaci rovnou z ulice. Zastávám názor, že je lepší sto žen zbytečně vyšetřit než jeden nádor přehlédnout,“ dodává docentka Tesařová.

***

Hrozba v číslech

* V České republice je každý rok diagnostikováno více než 6 tisíc nových karcinomem onemocnění prsu u žen.
* Přibližně jedna třetina nově diagnostikovaných karcinomů invazivních prsu se objevuje ve věkové skupině žen pod 50 let.
* U žen mladších 45 let je nalezeno 15 procent těchto nádorů.
* Podle evropské analýzy tvoří ženy mladší 35 let jen dvě procenta pacientek s nově objeveným karcinomem prsu.

***

Statečná Jana „Vše špatné je už za mnou“

Paní Jana (42) je podle vlastních slov nezničitelná optimistka a syn Daniel, který se jí v září narodil, je toho nejkrásnějším důkazem. I když má chlapeček tu samou maminku jako jeho devítiletá sestra, není to už úplně stejná žena. „Bylo mi 35 let a Karolínce dva roky, když jsem doma po koupeli přišla na bulku v prsu. Hned druhý den jsem jela za svým gynekologem - následovalo sono a mamograf. Výsledky nebyly jednoznačné, tak mě poslali na histologii. Při náběru vzorku jsem se zeptala lékařky, co říká na výsledek z mamografu. A dostalo se mi drsné odpovědi: «No to je jasný nádor. » Super, vymalováno. Takže jsem jen čekala, co to bude za typ nádoru a jakého stupně, protože od toho se odvíjí šance na přežití,“ vypráví Jana. Absolvovala osm chemoterapeutických dávek, pak operaci a další dvě chemoterapie. Pak jeden rok na měsíčních injekcích a ještě čtyři roky další léčba. Genetické vyšetření Janu teprve čeká. Maminka a sestra šly také na sono i mamograf a dopadlo to dobře. „Můj muž byl úžasný. Vybírali jsme spolu nemocnici, surfovali jsme na webu, probírali to s kamarádkou onkoložkou. Až po roce mi přiznal, že vlastně vůbec nespal,“ chválí svého manžela paní Jana. „K mamince jsem se jezdila vyspat po každé chemoterapii, vždycky jsem odevzdala dcerku a na několik hodin jsem doslova omdlela.“ Jelikož má štěstí na dobrého gynekologa, mohla se o něj Jana během léčby opřít. Lékař ji během dlouhého léčení stále ujišťoval, že po jejím skončení může otěhotnět. A když jí i ošetřující onkoložka potvrdila, že těhotenství je možné, s manželem ani chvíli neváhali. „Necelý rok po ukončení léčby - křížek na těhotenském testu! Pro mě zázrak,“ vzpomíná Jana. I když byla přísněji sledována a měla těhotenskou cukrovku, nastávající druhé mateřství si opravdu užívala a na počátku letošního teplého září přivedla na svět syna. „Věřím, že vše špatné je už za mnou. Jsem možná víc a častěji naměkko, než jsem bývala, ale to spíš souvisí s miminkem než s nemocí. Možná mám občas větší nadhled a jsem větším cynikem,“ dodává.

Janin vzkaz čtenářkám „Při podezření na cokoliv špatného v prsu neotálejte, může vám to zachránit život. Jděte do velké nemocnice. Nevzdávejte to a věřte!“

**

Energická Lucie Jsem zdravá!

To dnes o sobě může říci Lucie Čedíková (39), ale před pár lety bylo všechno jinak. Podnikatelce a aktivní sportovkyni začaly v jejích 35 letech otékat nohy. Byla i u gynekologa, ale pohmatové vyšetření prsů nic neprokázalo. Zato za pár dnů si Lucie ve sprše nahmatala na prsu bulku. Okamžitě ji objednali na mamograf, který objevil útvar o průměru jednoho centimetru. Biopsie potvrdila zhoubný nádor, který rostl opravdu rychle. „Poté už šlo vše jako v rychlíku,“ popisuje mladá žena. Následovala operace s parciálním odstraněním prsu, genetické vyšetření, jež potvrdilo mutaci genu předurčujícího k velkému riziku karcinomu prsu. To znamenalo bohužel další operace a odstranění dalších tkání ženského pohlavního ústrojí, jež by mohly být s velkou pravděpodobností příštím cílem nádorového bujení. Osmnáctitýdenní chemoterapie Lucii doslova položila. „Bylo mi strašně, ležela jsem neustále, s výjimkami návštěv na onkologii,“ vypráví mladá žena. „Celou dobu mi byl velkou oporou můj tehdejší partner, který o mě s láskou a nezměrnou trpělivostí pečoval - doslova mě držel nad vodou. A také náš pes Garp. Když byl partner v práci, ležel Garp se mnou v posteli a já ho držela za packu nebo za ucho. Může to znít divně, ale mně jeho přítomnost moc pomáhala.“ Obrovsky stateční byli i Luciini rodiče, ačkoliv rok před tím jim tragicky zemřela mladší dcera. Nyní už uběhly od ukončení terapie dva roky. Život Luciie se úplně změnil. Zůstala jí jediná kamarádka, ostatní její nemoc neunesly. Ale teď už má díky své energii a optimistické povaze spoustu nových přátel. Musela změnit zájmy - tenis jí onkoložka nedoporučila, začala hrát golf a jezdit na koni. „Když jsem se po konci léčby chtěla dostat zpátky do kondice, obcházela jsem rehabilitace a fitness centra po Praze. Jakmile uslyšeli, jakou jsem měla diagnózu, nechtěli se mnou nic mít nebo mi i zakázali u nich cvičit. Až jsem poznala trenérku Vlaďku Humrovou a jejího manžela Petra, fyzioterapeuta. Vzali si mě na starost a dodnes mi pomáhají bojovat s kondicí a váhovým přírůstkem,“ vypráví Lucie. „S partnerem jsme se sice po ukončení terapie rozešli, ale zůstali jsme dobrými přáteli. Až přijde ta správná chvíle, ráda se seznámím s někým novým. Kdo by chtěl zůstat sám?“ usmívá se. Nabízeli jí invalidní důchod, z něho se ale moc vyžít nedá. Proto začala opět pracovat a ve volném čase působí v Nadaci Artevide s nevidomou mládeží. Zbývá jen dodat, že pravidelné lékařské prohlídky Lucii ujišťují o tom, že nádor je opravdu pryč.

Luciin vzkaz čtenářkám: „Kromě prevence je důležitá co nejvčasnější diagnóza. To je to, co mi zachránilo život. Poslouchejte své kontrolky, nepřehlížejte zdravotní problémy s tím, že jste na nemoc mladá nebo že nemáte čas jít k lékaři. Nečekejte, běžte hned!“

***

Potřebné informace o projektu lze najít na adrese www.projekt35.cz.


Autor: ZDENA LACKOVÁ
Zdroj: Vlasta Strana: 18
Rubrika: Život - téma Vlasty

zpět