Mladá prsa hrají o čas

04.02.2010

Rakovina prsu není u mladých žen častá diagnóza. Pokud se ale objeví, je obvykle nesmírně rychlá a agresivní.

Jelikož je zhoubný nádor prsu nejrozšířenější typ onkologického onemocnění u žen, není divu, že se o něm dost mluví. Tuto diagnózu si každý rok vyslechne více než 6 000 Češek. Podstatnou skupinu pacientek tvoří ženy starší 45 let.
Není tedy divu, že pokud se podezřelý nález objeví v prsu mladší pacientky, lékaři mnohdy prvotně pomýšlejí na jiný než onkologický důvod. Tím se však bohužel odkládá stanovení správné diagnózy, a tedy i zahájení léčby.

Rychlý a agresivní

„Našla jsem si podezřelou malou bulku v prsu jednou večer při sprchování. Bylo mi tehdy třicet tři let. Přitom jsem nedávno před tím navštívila gynekologa, který pohmatovým vyšetřením nic neobjevil,“ vypráví 38letá Andrea. Obratem se jí podařilo získat termín na mamografu, který prokázal více než centimetrové zhoubné ložisko. „Rostlo to opravdu překotně,“ vzpomíná dnes již vyléčená mladá žena.
Jak uvádí profesor MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, ve věkové skupině pod 35 let se může zhoubný nádor prsu vyvíjet rychleji a má horší prognózu ve srovnání s postmenopauzálními pacientkami. Souvisí to s charakteristikou karcinomů, jež bývají v mladém věku většinou dost agresivní.
Pro mladé ženy se ovšem nehodí zavádět plošný mamografický screening, protože ve věkové skupině pod 35 let se zhoubná choroba prsu vyskytuje jen asi u 2 % žen. Na tuto diagnózu by však lékaři měli myslet – onemocnět může i 20letá.

Může za to gen?

Jelikož nádorové onemocnění prsu u mladých žen probíhá jinak než u těch po přechodu, potřebují také jiný léčebný přístup. „Proto vznikl na naší klinice Projekt 35, jehož cílem je zajistit mladým pacientkám odpovídající komplexní péči,“ vysvětluje docentka MUDr. Petra Tesařová, CSc., z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. „Nabízíme účast všem onkologům, kteří mají zájem případ svých pacientek konzultovat. Chceme, aby se ženy mohly léčit doma a přitom měly k dispozici všechna specializovaná vyšetření, potřebné léky a nejnovější léčebné metody.“
Tato skupina pacientek je také předurčena ke genetickému poradenství, protože právě brzký výskyt nádoru může ukazovat na jeho dědičnou podmíněnost. Genetické vyšetření je drahé, stojí kolem 60 000 Kč. Ale pokud je odhalena mutace genu podmiňující vznik karcinomu prsu, můžou lékaři dalšími opatřeními ženě zachránit život. „Je-li nositelkou takového genu, má až osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že ji nádor prsu postihne nebo že se bude opakovat,“ říká Petra Tesařová.

Zlá zpráva v těhotenství

V České republice nádor prsu postihne ročně zhruba stovku mladých žen. Ve věkové skupině 20 až 24 let se nemoc objeví minimálně, ženy 25- až 29leté tvoří 0,5 % ze všech případů a mezi 30. a 34. rokem jsou to 2 % pacientek.
Specifickou skupinu tvoří těhotné. Právě v období gravidity se na nádor leckdy poprvé přijde. „Je třeba myslet na to, že ne všechny hmatatelné a zvětšující se útvary v prsu budoucí maminky jsou jen dočasné. Není dobré propadat panice, ale lékaři by neměli zapomínat, že se vzácně může jednat o nádor,“ upozorňuje Petra Tesařová.
V těhotenství nelze ženu ozařovat ani jí podat biologickou léčbu, protože ta způsobuje vymizení plodové vody. Je pouze na budoucí mamince, aby se rozhodla, zda těhotenství předčasně přeruší, nebo léčbu odloží až po porodu. „Někdy mé pacientky opravdu nejprve donosí děťátko a teprve pak se začnou léčit. Většinou to nemá na jejich prognózu zásadní vliv,“ poznamenává onkoložka.
O projektu 35 se lze víc dozvědět na www.projekt35.cz, řadu informací o rakovině prsu zájemci získají na www.breastcancer.cz, o screeningu na www.mamo.cz.

***

Léčba s podporou

Onkologická léčba je v případě nálezu nádoru nezbytná. Existují rovněž doplňky stravy, které slibují její výsledky podpořit a zlepšit snášenlivost leckdy drastické terapie. K takovým přípravkům patří například Ovosan obsahující biologicky aktivní fosfolipidy, jež pomáhají likvidovat nemocné a poškozené buňky. Doplněk stravy Inocell zase nabízí inositolhexafosfát a flavonoidy. Ty mají prokázanou schopnost dále výrazně zmenšovat a odstraňovat nádor, jehož růst chemoterapie omezila.


Autor: MIRKA DROZENOVÁ, EVA HIRSCHOVÁ
Zdroj: Květy Strana: 62
Rubrika: Zdraví

zpět