Místo rakoviny o číslo větší prsa!

26.04.2009

Mladá Britka si nechala odebrat oba prsy * Toto brutální rozhodnutí ji možná zachránilo život

Mladá Britka Hannah Fitzpatrick (20) před rokem podstoupila operaci, při které si nechala odebrat oba prsy. Kvůli rakovině prsu, kterou v její rodině onemocnělo v posledních několika generacích 14 žen. Brutalit ního zákroku nelituje. Ted už má totiž prsa nová, dokonce o číslo větší. Navíc je šťastná, že se zákeřné nemoci možná zbavila dřív, než mohla plnou silou udeřit.
Pro většinu žen by takovéto rozhodnutí znamenalo několikaměsíční trýznění a maratón konzultací s lékaři. Většina pacientek, které mastektomii (odebrání prsu) podstoupily už v rámci léčení vzniklé rakoviny, chodila totiž i několik následujících let k psychologovi -se ztrátou části svého ženství se vyrovnávaly hodně těžko. Hannah ale nikdy neměla sebemenší pochyby o tom, že mastektomie je to nejlepší rozhodnutí, ke kterému mohla dospět.
Drtivá diagnóza
Rakovina prsu se totiž v Hannině rodině dědila stejně jako se v jiných rodinách dědí například modré oči. Její otec je totiž nositel vadného BRCA 2 genu, který, jak se později ukázalo, zhoubné onemocnění způsobuje.
Genetické vyšetření tak u Hannah ukázalo, že její šance na onemocnění je 85 procent! Loni na podzim se tak stala nejmladší Britkou, která oboustrannou mastektomii podstoupila. Pravděpodobnost, že se u ní nemoc i přes toto preventivní opatření vyskytne, je teď stejná jako u jakékoliv jiné ženy či dívky. Konečně tak může věřit ve svoji šťastnou a zdravou budoucnost.
Rodinné zatížení
Hannah se k operaci rozhodla poté, co rakovinu diagnostikovali dvěma jejím sestřenicím. Oběma jim bylo teprve něco málo přes dvacet let. Pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu u takto mladých dívek je přitom naprosto minimální. Při pozdějších vyšetřeních se ale ukázalo, že i ony jsou nositelkami onoho poškozeného genu BRCA 2.
Nechtěla jsem mít celý život strach, že rakovina jednoho dne přijde
Touto nemocí přitom trpěly i další dvě Hanniny tety, jedna má dokonce nevyléčitelnou formu. „To, že moje sestřenice onemocněly rakovinou takhle mladé, a jedna z tet na ni dokonce umírá, mě motivovalo k zamyšlení se nad svým osudem. A rozhodla jsem se, že se mu jednoduše nepoddám," říká statečně Hannah. „Vím, že jsem ještě mladá a že bych měla přemýšlet nad jinými věcmi, než jsou nemoci nebo smrt. S rodinným zatížením k této nemoci to ale nešlo. Chci si užívat naplno svůj život, a ne se děsit okamžiku, kdy by mi za pár let rakovinu třeba opravdu diagnostikovali," neztrácí hlas Hannah na razanci.
Život se zlým genem
Nositelem onoho genu není en Hannin otec, ale i jeho dva bratři a čtyři sestry. Oni všichni vědí, že jejich dcery mohou vážné nemoci kdykoliv podlehnout, stejně jako to může potkat jejich vnoučata.
Hannin otec Michael (49) má ale ve všem jasno. „Velmi si vážím dceřina rozhodnutí. Určitě to pro ni nebylo lehké. Vzpomínám si, jak se jako malá holka prohlížela před zrcadlem, jestli už jí rostou prsa. A teď si je nechala dobrovolně odebrat. Snad ale díky tomu bude moci žít i tak plnohodnotný život bez strachu, že ji nemoc jednoho dne porazí,“ říká hrdě. „Ostatně, podívejte se na ni, však i její nová prsa vypadají opravdu skvěle,“ dodává Hannina matka Karen (47).
Jedné z Michaelových sester byla rakovina diagnostikována v jejích 37 letech jako nevyléčitelná, další onemocněla před několika měsíci v necelých čtyřiceti. Obě dvě, stejně jako Hannina sestřenice, musely nakonec oboustrannou mastektomii podstoupit také, aby snížily pravděpodobnost návratu této zabijácké nemoci.

Operace za operací

Hannah je dnes 20 let, má za sebou ale už čtyři operace prsou. Nejprve jí museli ta pravá amputovat. Hannah se ale rozhodla, že si nechá vytvořit prsa nová, aby nikdo nic nepoznal. Dokonce si je nechala o číslo zvětšit, místo velikosti dvě je teď nositelkou krásných »trojek«. „Když už, tak už,“ směje se.
Velkou podporou jí během nelehkých měsíců, kdy podstupovala všechny tyto operace, byl kromě rodičů i její přítel Martyn Croft (23). „Byla opravdu úžasná, navíc je teď ještě silnější než kdykoliv předtím. Moc si Hanny vážím, že se i ve svém věku, kdy většina holek přemýšlí jen nad tím, jak vypadají, rozhodla k takhle odvážnému kroku, který jí ale možná zachránil život,“ říká Martyn nadšeně.

***
O prsa přišla i Christina Applegate (37) Blonďaté krásce, která se proslavila díky seriálu Ženatý se závazky, rakovinu prsu diagnostikovali před rokem a půl. Tehdy nádor napadl jedno její ňadro, ona se ale rozhodla podstoupit oboustrannou mastektomii. Věděla, co ji při léčbě čeká - její matka svůj boj s rakovinou prsu vyhrála dvakrát. Prsa si nechala vyspravit implantáty, v listopadu ale musela podstoupit další odebrání tkáně. Pod jedním z implantátů se nemoc začala rozvíjet znovu. Rakovinou prsu trpěly i další hvězdy - Kylie Minogue (40), Sheryl Crow (46) nebo Olivia Newton-John (59). Matka Angeliny Jolie (33) na ni dokonce zemřela.

Foto popis| Hannah - ještě před mastektomií - se svým přítelem Martynem Croftem
Foto autor| Foto (c) isifa.com, profimedia.cz a Reuters


Autor: (jch, int)
Zdroj: Nedělní Blesk Strana: 12
Rubrika: Příběh

zpět