Zatočily s rakovinou
18.05.2009
Zlá a neodbytná nemoc číhá za rohem a podle chladných čísel si oběti vybírá stále častěji. Bojíme se o ní mluvit, snad ze strachu, abychom ji nepřivolaly.
Tím cennější jsou výpovědi žen, které nám dovolily nahlédnout do své třinácté komnaty, aby nám přiblížily svůj boj se zákeřným nepřítelem.
Strach z nemoci v sobě asi nosí každý z nás. Představuje si ji jako hnusnou příšeru, která umí využít okamžik překvapení a zaútočí v momentě, kdy to nejmíň čekáte. Pro mě samotnou dostala konkrétní podobu a rozměry ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla, že vztáhla spáry na moji maminku. Nejasná představa a obavy z toho, jaký bude ortel operatéra a co bude znamenat léčení, mi ukrátily spánek na několik týdnů. Jedinou účinnou úlevou pro mě byly příběhy žen, které nádorové onemocnění překonaly. Bohudíky, je jich v mém okolí hodně. A navzdory skutečnosti, že zhoubných nádorů přibývá, počet nevyléčitelných případů se naštěstí nezvyšuje. Statistika říká, že rakovina vstoupí do cesty každému třetímu člověku v naší zemi. Tím víc mě překvapuje, jakými tabu je tohle dnes tak časté onemocnění obestřené. Došlo mi to i ve chvíli, kdy se můj syn zeptal: „Mami, a můžu babičce dát pusu?“ Ne, nakažlivá opravdu není, to může napadnout jen dítě. My dospělí o ní víme víc, ale na strachu nám to neubírá.
Nepřípustné varianty
Moje maminka nosí slušivou paruku, má chuť k jídlu a po chemoterapii klidně umyje okna. Žádné drama se neděje, alespoň navenek. Co se ale odehrává v její mysli, když někdy nemůže spát, to ví jen ona – stejně jako spousty dalších nemocných, kteří jsou na cestě za uzdravením.
Ale vím, že pokud jde u téhle nemoci velkou měrou o psychiku, pak musí mít už teď vyhráno. Jiná varianta je pro mě a její nejbližší nepřípustná. Stejně jako pro rodinu paní Daniely Kelišové, která vítězství vybojovala už před patnácti lety. Nezáviděníhodnou zkušenost dokázala nakonec využít ve prospěch onkologických pacientek.
Jak pomáhají „Alenky“
O sdružení ALEN se paní Daniela dozvěděla náhodou. „Mluvila jsem s bývalou kolegyní, se kterou jsem se neviděla několik let, svěřily jsme se vzájemně, že nás obě potkala rakovina prsu, a ona mi řekla: ‚Přijď mezi nás – chodíme cvičit a plavat do Nemocnice Na Homolce, je to prima.‘ A tak jsem poznala ty ženy, které se společně pokoušely získat víc informací o svém onemocnění, rozhodly se zvládnout život s rakovinou a PŘEŽÍT!,“ říká paní Daniela, která se postupně zapojila do práce ve výboru – nejdříve jako pokladní, účetní, turistická průvodkyně, později jako projektová manažerka a od roku 1999 předsedkyně.
„Ženy se stejnou diagnózou mi pomohly v době, kdy mi bylo zle, a jsem ráda, že to můžu vracet dalším. A pomáhá mi to stále. Příklad za všechny: vrátila jsem se po další operaci z nemocnice a dostala jsem za jediný den 43 SMS zpráv – přání, abych se uzdravila, že mi drží palce a tak dále. Celý den jsem se smála a brečela dohromady a určitě mi to velmi pomohlo k uzdravení,“ říká s dojetím Daniela. V loňském roce dostala z rukou primátora Pavla Béma ocenění pro dobrovolníky „Křesadlo – cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci“.
Paní Daniela vzkazuje všem, kterých se tato nemoc týká:
„Nedejte se! Je to vaše zdraví, váš život, nenechte se odbýt lékařem, že nemá čas vám něco vysvětlovat. Ptejte se, protože informovaná pacientka je pro lékaře dobrý partner. Spolupodílejte se na své léčbě, bude mít lepší účinky. Když ji přijmete za svou, určitě vyhrajete.“
KAM SE OBRÁTIT
* Sdružení ALEN Snaží se být mysem dobré naděje pro ženy, které se potýkají s rakovinou. Co tyto ženy potřebují? Informace o nemoci, správnou léčbu, o které můžou spolurozhodovat, účinnou rehabilitaci, psychickou pomoc, sociální a právní vědomosti, osobní kontakty a naději, že i s rakovinou se dá žít plnohodnotný život. A co je lepší povzbuzení než příklad úspěšně vyléčené kolegyně?!
Proto je důležité se scházet: - při cvičení v bazénu - při cvičení v tělocvičně a plavání v bazénu - na členských schůzkách při odborných přednáškách - při kávě nebo pivu k popovídání, případně k arteterapii nebo výuce tanců - na sobotních výšlapech do přírody, za poznáním, na zájezdech po ČR i do zahraničí - na výstavách, společenských a kulturních akcích, v divadle, na koncertech - na rekondičních pobytech Další informace: http://alen.tym.cz/ * Gaudia – Centrum pro psychoterapii a psychologické poradenství
„Důležité je přijít včas, ne s životem rozloženým na součástky...“ shodují se psychologové.
Centrum poskytuje psychoterapii a psychologické poradenství lidem s onkologickým onemocněním a jejich příbuzným a blízkým. Funguje z podpory sponzorů a dotací, terapie se částečně platí (600 Kč za sezení).
Další informace: www.gaudia.org „Připravuji přehlídky pro ženy, které překonaly rakovinu.“
Lenka Vinická (42), choreografka a režisérka módních
přehlídek a společenských akcí Jak jste se k této práci dostala?
Vždycky jsem tíhla k podobným projektům a jsem zapojená i do mnoha dalších, jako je například pomoc onkologicky nemocným dětem nebo lidem na vozíčku. K pořádání přehlídek pro ženy, které překonaly rakovinu, jsem se dostala v rámci své práce na veletrzích v Brně a spolupráce se sdružením Mamma Help. Vůbec jsem neváhala.
Přinesly vám přehlídky novou zkušenost?
Téměř každá žena řeší od puberty problém, jestli má malá, nebo velká prsa, jestli odpovídají společensky chtěné a médii inzerované normě, a zapomíná na základní otázku: Jsou zdravá? Všichni máme v nitce zdravotního osudu nějaký uzlík, ale ne každý je tak silný, aby ho rozmotal, ustál léčení a postavil se všanc publiku s výzvou: Neboj se a nevzdávej to!
Jaký máte vztah k ženám-modelkám?
Jsem pyšná na každou z nich, která vyjde na molo a svým vystoupením řekne ostatním: Máš podobný problém? Zavolej, můžeme poradit! Ženy, se kterými jsem pracovala, mi ukázaly obrovskou chuť do života, optimismus, sílu, nadhled a to, že jsou úžasně normální.
Další informace: Mamma HELP, www.mammahelp.cz
Myslete na sebe!
Žijte zdravě
* Pokud by lidé dodržovali principy zdravého životního stylu, bylo by na světě o 39 % rakoviny tlustého střeva a prsu méně.
Dbejte na prevenci a očkování
* Nejúčinnější obranou proti rakovině děložního čípku jsou pravidelné gynekologické prohlídky. Mladé ženy se proti němu můžou nechat očkovat.
Neotálejte s vyhledáním lékaře
* Rakovinu prsu přežívá až 95 % žen, které přijdou v prvním stadiu, a až 71 % těch, které přijdou ve druhém stadiu.
Choďte na vyšetření
* Rakovina prsu tvoří 17 % všech zhoubných nádorů. Ženy od 45 do 70 let mají nárok každé dva roky na preventivní mamografi cké vyšetření.
Neriskujte zbytečně
* Nádory kůže patří mezi nejagresivnější a jejich počet stoupá. Nejlepší prevencí je nevystavovat se slunečnímu záření bez ochrany.
Odbourejte stres
* Je známé, že dlouhodobý stres je jedním z vážných rizikových faktorů vzniku rakoviny. Dbejte na odpočinek a duševní hygienu.
ZVLÁDLY TO!
* Olivia Newton-John (60) Stále půvabná herečka ze slavného muzikálu Pomáda na začátku 90. let vyhrála boj s rakovinou obou prsů. S bývalým manželem, o více než 10 let mladším hercem Mattem Lattanzim, má dospělou dceru Chloe. Loni se vdala podruhé za opět výrazně mladšího australského podnikatele Johna Easterlinga.
* Kylie Minogue (40) Drobounké zpěvačce diagnostikovali rakovinu prsu v roce 2005. Nejtěžší časy jí prý pomohl překonat její partner, francouzský filmový herec Olivier Martinez. Kylie zvládla nemoc i rozchod po čtyřletém vztahu a vrátila se na pódia v plné parádě. Navíc to vypadá, že se bude vdávat – vezme si modela Andrese Velencosa (31). Dokonce prý chystají i adopci.
* Sheryl Crow (47) Rakovinou onemocněla v roce 2006 krátce poté, co se rozešli po dvouletém zasnoubení s nejslavnějším cyklistou dnešní doby Lancem Armstrongem (ten sám prodělal rakovinu varlat). Sheryl se s nemocí potýkala dva roky a na jeviště se vrátila s novým albem Detours. Renata (37) – Radost mi dělá skoro všechno!
Když jsme si sedly v kavárně, z Renaty Elhenické vyzařoval klid, jenž v sobě mají lidé, kteří překonali velké těžkosti. Jejich život se změnil a mnohdy sami zjistili, že věci, jež museli zvládnout, je v životě posunuly mnohem dál.
Poprvé to proběhlo rychle
„Když jsem onemocněla poprvé, bylo mi 32 let. Všechno proběhlo hrozně rychle. Poté, co přešel první šok, mi lékaři sdělili, že nádor, který našli, se dá operovat a rizika recidivy jsou minimální. Zní to možná divně, ale vypadalo to jako takové ‚bezproblémové‘ onemocnění... Relativně rychle jsem se uzdravila a zapomněla. Můj život běžel v původních kolejích – práce, stres, studium a málo odpočinku.“ Renata dlouhá léta pracovala v public relations. Zajišťovala propagaci nových českých filmů a mediální servis. „Byla to krásná práce, ale její náročnost se stále zvyšovala. Žila jsem v neustálém napětí, šla jsem třeba do kina, a už jsem si nedokázala ani užít film.“
Naděje
Rok poté prokázalo preventivní vyšetření další nádory, tentokrát bez možnosti operace. Lékaři byli velmi skeptičtí. Renata se rozhodla vyzkoušet všechno. „Na doporučení jsem vyhledala lékaře akupunkturistu, léčitelku a lékařku tradiční čínské medicíny. Docházela jsem na chemoterapie. Dále jsem pracovala a začala studovat čínskou medicínu.“ Bodem zlomu byla první návštěva léčitelky. „Od známých jsem věděla, že pokud není šance, poví mi pravdu. Okamžik, kdy mi řekla: ‚To půjde,‘ mi vrátil naději.“
Půlrok strachu
„Víte, rakovina není vidět, dokud vám nevypadají vlasy. Po prvotním zhroucení si člověk zvykne na všechno, i na tak těžkou nemoc, jakou je rakovina.“ První vyšetření po třech měsících léčby nezjistilo zásadní posun, všechnu naději Renata upínala do prohlídky po půl roce. „Pár dní předtím mi léčitelka řekla, že jsem čistá, přesto jsem měla hrozný strach. Pro výsledky jsem poslala tátu. Měla jsem zrovna tiskovou konferenci s Věrou Chytilovou, když mi přišla SMS od táty – byla jsem zdravá. V tu chvíli nic nebylo důležité, kdybych se sebrala a odešla z tiskovky, nic by se nestalo...“
Velká změna
Renata se ještě nějaký čas po uzdravení věnovala public relations. Před více než rokem si v Praze otevřela studio tradiční čínské medicíny, kterou už třetím rokem studuje. Ve volném čase praktikuje tai-chi a jógu. Zabývá se zdravou výživou, cestuje, čte. „Mám pocit, že mám všechno, co potřebuji.“
Pochod proti rakovině
Avon Pochod proti rakovině prsu 6. června 2009
Vstupenkou na Avon Pochod v Praze je speciální tričko, jehož koupí můžete zachránit život jedné ženy, které tak přispějete na vyšetření prsu. Trička je možné zakoupit v e-shopu www.kosmetika-avon.cz, v den konání akce na startu nebo na www.zdravaprsa.cz. Pochod proti rakovině se koná ve více než 50 zemích světa.
Kniha pro zdraví
Osudové příznaky Petra Řiháčková
Tato zajímavá knížka vám poskytne maximum informací o prevenci nádorových onemocnění a inspiruje ke zdravému životu. Text provázejí fotografi e Davida Židlického. Ateliér Židlický, 330 Kč * Marie Retková (57) Trojnásobná držitelka divácké ceny TýTý ve svých 45 letech onemocněla specifi ckým druhem rakoviny děložního čípku. I když měla obrovský strach, s podporou rodiny nemoc zvládla. Je přesvědčená, že nejdůležitější stránkou při uzdravování je psychika. Dnes je bez nálezu, pracuje jako moderátorka.
* Ivana Jirešová (31) Také oblíbená hvězda seriálu Ordinace má s rakovinou osobní zkušenost. I když už je to více než deset let: v osmnácti prodělala operaci děložního čípku. Nález byl objevený díky včasné kontrole na gynekologii. Sama sympatická herečka podporuje různé projekty usilující o prevenci karcinomu děložního čípku.
* Zuzana Dřízhalová (34) Příjemnou herečku znáte ze seriálů Velmi křehké vztahy nebo pokračování Nemocnice na kraji města. Zuzana se dvakrát (v sedmnácti a ve třiceti letech) léčila z vážné nemoci – rakoviny lymfatických uzlin, která také na čas přerušila její kariéru. Dále pracuje a je také patronkou občanského sdružení Lymfom Help.
Zdroj: Blesk pro ženy Strana: 24