Rakovina prsu: po kom ji mám?

04.12.2009

Zpěvačka Anna K. se léčí s rakovinou, na niž před lety ZEMŘELA JEJÍ MATKA, před několika dny dokonce i sestra. Nakolik je rakovina dědičná?

Jen malé procento nádorů je dědičných - lékaři hovoří o 5 až 10 procentech případů, kdy se rakovina v rodině předává z generace na generaci. Jenže ženy s takovou genetickou zátěží mají až desetkrát větší riziko onemocnět než běžná populace. Vyplatí se proto vědět, zda vaše geny skrývají takové nebezpečí.
Kdo může mít riziko zvýšené? Především lidé, v jejichž rodině se byli nejméně dva blízcí příbuzní s nádorem prsu nebo vaječníků či s nádorem tlustého střeva. Zároveň je třeba zvýšit opatrnost i ve chvíli, kdy se v rodině vyskytlo více jiných nádorů, a to obzvláště v mladším věku. Takoví lidé a koneckonců všichni, kdo se své genetické výbavy „obávají“, se mohou na doporučení svého lékaře objednat na genetické vyšetření. Lékař pak rozhodne, zda má genetické testování smysl. Když v krvi koluje špatný gen... Za rakovinu prsu a vaječníků v mladém věku může velmi často mutace genu nazývaného BRCA1 nebo BRCA2 (podle anglického breast cancer - rakovina prsu). Rakovinu zřejmě „přenášejí“ i jiné geny, ale lékaři je ještě neobjevili.
Pokud se v některé rodině tyto nádory často vyskytují, genetici vyšetřují, zda je u jejích členů mutace přítomna. Ženám, u nichž rakovina prsu nebo vaječníků propukla do 40 let, se testování nabízí, i když v rodině nikdo jiný dříve nádor neměl.
Vyšetření pohmatem nestačí. Ženy s velmi vysokým rizikem se už od mladého věku vyšetřují současně pomocí ultrazvuku a magnetické rezonance. Magnetická rezonance umožňuje odhalit nádor i u mladých žen. Je to metoda velmi drahá, ale v těchto případech plně hrazená všemi zdravotními pojišťovnami. K těmto vyšetřením se u žen s genetickou zátěží přidává zpravidla ve 30 až 35 letech mamografie s nízkou dávkou záření.
Jděte ke specialistům Rakovina prsu je u mladých žen vzácná - ročně je u nás zaznamenáno do 30 let věku jen asi 30 až 35 nových případů. Většina žen je však z geneticky zatížených rodin. Tyto ženy je nutné pravidelně sledovat podle míry rizika už od 20.-25. roku věku. Rakovina prsu v mladém věku roste většinou rychleji. Péče o takové ženy by měla být soustředěna do velkých specializovaných onkologických center, kde je nejmodernější léčba.
Obecně je však rakovina prsu onemocněním především středního a vyššího věku. Screeningová mamografie umožňuje odhalit i nádory malé, až 80 procent všech nádorů takto zjištěných patří do takzvaného „nultého“ či „prvního“ stadia s vysokou pravděpodobností úspěšného vyléčení.
Mírně zvýšené riziko nádoru prsu mohou mít ženy, které nikdy nerodily nebo které poprvé rodily po 30. až 35. roce věku. Za rizikový faktor se považuje také příliš časný začátek menstruace, to znamená před jedenáctým rokem, a naopak pozdní začátek menopauzy. Problematické je také přílišné nabírání kil v menopauze spojené s nedostatkem pohybu.
Lékaři pozorují častější výskyt rakoviny prsu u žen, které se dříve podrobily ozařování na mezihrudí a prsou, či u pacientek, jejichž prsa již čelila nezhoubným nádorům.


Autor: Lucie Frydecká
Zdroj: Mladá fronta DNES Strana: 1
Rubrika: Zdraví

zpět