Radíme se, jak na nádory

26.11.2009

Přední lékařští odborníci řeší v Olomouci nové možnosti léčby zhoubných nádorů

Olomouc - Přes dvě stě padesát odborníků z Česka, Slovenska i dalších zemí se účastní třídenní konference o nových možnostech léčby zhoubných nádorů, která včera začala v olomouckém Regionálním centru. Dny diagnostické, prediktivní a experimentální onkologie se v Olomouci uskuteční už popáté, podruhé je pak doplňuje také Sympozium o cílené biologické léčbě.
„Cílem konference je vytvořit platformu pro setkávání klinických a laboratorních pracovníků, ale také lidí ze základního a aplikovaného výzkumu, kteří se zabývají oblastí nádorových onemocnění, jejich diagnostiky a léčby. Tato setkání jsou důležitá proto, že onkologie je oblast vyžadující spolupráci mnoha oborů a je potřeba, aby se lidé z těchto oborů setkávali a diskutovali o problémech jednotlivých onemocnění. Díky tomu pak mohou dělat rozhodnutí, která jsou pro pacienta nejprospěšnější,“ vysvětlil Marián Hajdúch, předseda organizačního výboru a vedoucí Laboratoře experimentální medicíny olomoucké fakultní nemocnice a lékařské fakulty. Jedním z probíraných témat bude i cílená biologická léčba. „Ta doplňuje klasické léčebné metody, jako je chemoterapie nebo chirurgický zásah, a je zaměřena na určité mechanismy nádorové buňky. To zahrnuje léčbu ovlivňující například imunitní systém. Velká část tohoto typu léků je zaměřena na určité části nádoru, a tak méně zraňuje zdravé tkáně. I ona má však určité vedlejší účinky, byť jsou jiné než u chemoterapie. Obecně je ale cílená léčba pacienty lépe snášena,“ nastínil BohuslavMelichar, přednosta onkologické kliniky a koordinátor Komplexního onkologického centra.
Velkým příslibem do budoucna a dalším tématem konference jsou také takzvané biomarkery. „Jde o určité ukazatele, které nám předpovídají, zda bude pacientův organismus na léčbu reagovat. U některých léčiv, používaných například při rakovině prsu, už jsou velmi propracované a my tak dopředu víme, komu některé léky dát a komu ne. Bohužel ale zatím u spousty jiných léčiv a nádorů tyto poznatky nemáme, a k jejich hledání pomáhají i setkání jako je toto,“ řekl Melichar. Pacienti díky biomarkerům neztrácí čas zkoušením nefungujících léků. „U některých typů onemocnění díky nim můžeme dopředu odhalit až devadesát procent těch, u nichž by určitý typ léčby nebyl účinný, a mohou být rovnou léčeni jinak. Tento způsob je výhodný jak pro pacienty, tak třeba i pro zdravotní pojišťovny. Za posledních pět let se znalosti biomarkerů zásadně rozšířily a to bude i nadále pokračovat,“ shrnul Hajdúch.


Autor: STANISLAV KAMENSKÝ
Zdroj: Mladá fronta DNES Strana: 2
Rubrika: Střední Morava

zpět