Kvalita života po radiační léčbě karcinomu prsu

08.03.2010

Tým vědců z Institutu pro výzkum rakoviny v britském Suttonu využil dat z podstudií (zaměřených na kvalitu života) dvou randomizovaných klinických studií hodnocení START (Standardisation of Breast Radiotherapy), aby porovnal spokojenost pacientek u různých typů radiační léčby.

Přibližně 40 % žen, jež se v minulosti účastnily programu radiační terapie, vyjádřilo v období 5 let po léčbě nespokojenost se svým vzhledem, resp. vnímáním sebe samých (body image). Jak se podařilo prokázat, nebyl s ohledem na subjektivní pocity pacientek rozdíl mezi standardizovanou terapií a hypofrakcionovanými ozařovacími režimy. U většiny dotázaných nedocházelo po aplikaci nižší celkové dávky rozdělené do menšího počtu vyšších jednotlivých dávek k vzestupu nežádoucích účinků nebo nespokojenosti s vlastním tělesným vzhledem.
V rámci podstudií klinického hodnocení START bylo porovnáváno standardní ozařovací schéma – celková dávka 50 Gy rozdělená do 5 dílčích 2Gy týdenních dávek během 5 týdnů – se dvěma frakcionovanými režimy. Při prvním byla pacientkám podána celková dávka 41,6 Gy rozdělená do 13 dílčích dávek po 3,2 Gy během 5 týdnů (3 dávky 1., 3. a 5. týden, 2 dávky 2. a 4. týden ), při druhém celková dávka 39 Gy rozdělená do 13 dílčích dávek po 3 Gy rovněž během 5 týdnů.

Frakcionovaná radioterapie hodnocena lépe

V následujích pěti letech pak bylo u 2208 pacientek sledováno, jak hodnotí kvalitu svého života a vnímání sebe samých. Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky po 5 letech u žen po záchovném zákroku prsu bylo zatvrdnutí (41 %) a celková změna vzhledu prsu (39 %) po radioterapii. Při všech režimech radioterapie došlo mezi počátečním stavem a 5. rokem po zákroku k výraznému poklesu symptomů patologických změn v oblasti prsů a mezi jednotlivými léčebnými režimy nebyl žádný rozdíl (p<0,0001). U frakcionovaných režimů byly nežádoucí účinky bezprostředně po radioterapii hlášeny méně často a měly nižší intenzitu, s postupujícím časem však docházelo ke stírání rozdílů. Jediným nežádoucím účinkem, jehož intenzita a dopad byly po 5 letech vnímány u 50Gy režimu jako závažnější, byly změny na kůži. Porovnání obou ozařovacích režimů tedy podle autorů studie staví výše frakcionované režimy, které mají stejný léčebný efekt, ale nižší potenciál vyvolat bezprostředně po ozařování nežádoucí účinky.

(Zdroj: Lancet Oncology)


Autor: (rk)
Zdroj: Zdravotnické noviny Strana: 10
Rubrika: Aktuality

zpět