EU financuje klinické pracoviště, které pomůže s odhalováním rakoviny prsu

12.08.2010

V zemích Evropské unie je každoročně zjištěno 350 tisíc nových případů rakoviny prsu, což představuje 26 % všech nových případů rakoviny u žen.. V mnoha případech však stále zůstává toto onemocnění neodhaleno, nebo se včas neléčí kvůli nesprávné diagnóze. EU proto investuje 3,1 miliónu EUR do rozvoje kvalitnější a rychlejší diagnostiky rakoviny prsu prostřednictvím projektu HAMAM.

Vzniká tak prototypové pracoviště pro diagnostiku rakoviny prsu, na němž se propojí multimodální snímky získané při vyšetření na mamografu, magnetickou rezonancí a jinými přístroji s údaji od pacientky. Lékaři budou moci tyto multimodální snímky porovnat a současně posoudit anamnézu pacientky a výsledky laboratorních vyšetření. Toto pracoviště bude vyzkoušeno ve vybraných nemocnicích v Německu, Velké Británii a Nizozemsku. Nádory prsů zaviní každoročně 17 % úmrtí žen na rakovinu
Sedmnáct procent žen, které každoročně rakovině podlehnou, umírá právě na rakovinu prsu. V současné době se boj proti tomuto druhu rakoviny soustřeďuje na její včasné odhalování.
Přes pokrok v moderní zobrazovací technice totiž patří včasná detekce a správná diagnóza rakoviny prsu stále k nedořešeným otázkám. Jsou zbytečně prováděny biopsie a nádory jsou často zjištěny až ve stádiu, kdy je úspěšná léčba mnohem obtížnější, či dokonce nemožná.
V rámci tohoto projektu jsou konkrétně vyvíjeny softwarové nástroje pro klinickou praxi, které integrují zobrazovací a kvantitativní údaje a kombinují je s profilem osoby zaměřeným na riziko výskytu rakoviny prsu, jenž je založen na genetických informacích a rodinné anamnéze. Tříletý projekt pomáhá vytvořit společnou databázi
Mezi zobrazovací metody, které lze porovnávat, patří mamografie, tomosyntéza, magnetická rezonance, ultrazvuk 2D a 3D a pozitronová emisní mamografie. Tříletý projekt byl zahájen v roce 2008. Poskytuje vědcům, klinickým lékařům i počítačovým odborníkům možnost spolupráce při shromažďování všech existujících údajů o pacientce do jedné společné databáze.
Projekt HAMAM navazuje na dva jiné projekty financované EU – projekty SCREEN a SCREEN-TRIAL. Tyto projekty znamenaly pro diagnostiku rakoviny prsu v Evropě velký pokrok, díky němuž je dnes Evropa na světové špičce, pokud jde o diagnostické systémy pro digitální mamografii.
Více informací o projektu HAMAM naleznete zde.


Autor: Petr Kotek
Zdroj: novinky.cz str. 0
Rubrika: Věda a školy
WWW: http://www.novinky.cz/veda-skoly/208353-eu-financuje-klinicke-pracoviste-ktere-pomuze-s-odhalovanim-rakoviny-prsu.html

zpět